сряда, 7 август 2019 г.

Да превърнем раждането в позитивно преживяване

Раждането на Арлина

 


Вероятно трябва да започна оттам, че съм съосновател на Мрежа за съвременна родилна грижа, занимавам се с темата от години и това беше третото ми раждане. Имах приказна дула, най-добрите акушерки в държавата, най-любимия и подкрепящ партньор, много смел и нестандартен за нашата среда акушер-гинеколог. Раждах в стая с приятна обстановка, с дискретност и уважение към личното ми пространство и получих най-доброто, което може да получи една раждаща жена у нас.
Въпреки всичко това бях изморена и уплашена, и два месеца се опитвах да напиша този текст така, че да изглежда сякаш не съм била. Е, не ми се получи, така че ще ви сервирам нерафинираната версия. Но вероятно така е по-добре. 

Мразя да развявам живота си на показ, но публикувам тази история, за да кажа на всички бъдещи майки: 
Вашите тревоги винаги са  легитимни и заслужават уважително отношение, без значение дали има обективна и видима за външния свят причина за тях;
- Вашите въпроси винаги заслужават отговор - разбираем, задълбочен и достоверен; 
- Вашият комфорт - Вашият, а не този на проследяващия специалист, на майка Ви, свекървата, големите деца, партньора или съседката - Вашият комфорт е на първо място;
А раждането може да бъде позитивно дори тогава, когато на раждащата въобще не ѝ е до позитивизъм. 
Беше ясно – още преди да забременея – че ще се следя в Акушерски кабинет Зебра. След 35 години като лекарска дъщеря, 14 като здравен репортер и 2 като ПР на болница просто не исках за нищо на света да съм пациент, да ходя по лекари, да вися пред кабинети, и някой да ме гледа с лека насмешка и да ми казва със снизхождение, „АМА НЕ Е ВЪЗМОЖНО ДА ИМАШ ВИСОКО КРЪВНО, ВИЖ КОЛКО СИ ГРАЦИЛНА“, след като съм платила 160лв за преглед, защото съм бременна и кръвното ми трайно е с 30 единици над обичайното.
Но това е друга история… 

Та – така – следих се при Зебрите и след всяка консултация благодарих на Бога, Фортуна или както там предпочитате да се нарича за щастливия факт, че тях вече ги има! Но в компетенциите на акушерките е също да преценят дали и кога да изпратят бременната при лекар, и така някои вълнения наложиха периодични срещи с акушер-гинеколог и кардиолог, а по-късно и дерматолог, което се отрази сериозно на способността ми да поддържам позитивна настройка, въпреки че състоянието ми далеч не беше тревожно. Изводът ми е, като си правите планове, да се постараете реализацията им да не е на всяка цена, а отклонението от тях да не ви клати психичното равновесие като козел върба, нали. Въпреки леките трусове по време на бременността, финиширах в деветия месец здрава и готова да родя третото дете ПОЗИТИВНО, защото това убеждавам всички жени в държавата (или поне тези във фейсбук) в последната половин година – че раждането е - или поне би трябвало да бъде – позитивно преживяване. За нещастие главата ми беше пълна със самогенерирани тревоги и се надявах само да родя по-рано, за да се свърши тая психария най-после. Е, раждането започна 4 дни след термин, като доказателство, че да се подготвим добре е наша (на майките) отговорност, но да управляваме напълно процеса не бихме могли. 

Екипът (в това число слагам дулата и партньора си, които свършиха половината от моята работа) разполагаше с една депресирана раждаща, на която изобщо не й се занимаваше точно с това точно сега, и трябваше някак да я убеди да роди. Че и ПОЗИТИВНО, по възможност.
Оттук нататък ще ви разказвам в снимки, защото ми е трудно да създам свързан текст.
Искам обаче преди да е започнало истинското преживяване да ви уверя, че в крайна сметка беше не просто позитивно, беше велико! Не, не се чувствах всемогъща, богиня даваща живот и прочие глупости, напротив, исках да си тръгна и ако може някой друг да го роди това бебе! Но се чувствах заобиколена от много обич и искрена заинтересованост, получих грижа с професионализъм, съпричастност, търпение и уважение към чувствата и желанията ми, с разбиране към слабостите и нуждите ми, с подкрепа във всяко отношение – психологическа, емоционална, физическа.  

1. Тук все още всичко е спокойно – аз не рева, Йоана не танцува и всички сме с гащи. За много хора е загадка какво прави тя в момента, защото практиката не е масово наложена у нас и тази картина е непозната. Йоана слуша детските сърдечни тонове, а аз не съм легнала и овързана за някое легло с прилежащ монитор, защото използва за целта акушерски доплер. Тази практика се препоръчва от международните професионални организации при физиологично раждане, тъй като дава възможност на майката да се движи свободно и да използва смяната на позиции за ускоряване на раждането и облекчаване на болката.





2. Правилно виждате – дзверът на нощницата е Елмо от улица Сезам, пикантно гарниран с дантелено бельо във винено червено. Не твърдя, че това е модният хит на сезона, но възможността да раждам, облечена както си искам, а не в развлечена болнична нощница универсален размер, в която преди мен са се гърчили десетки жени, ми даде увереност и усещането, че съм себе си, а не дехуманизиран и обезличен обект на болнична грижа. Сега, това не е наука – но личното ми усещане е, че задължителните болнични нощници помагат за това на раждащите жени да се гледа като на безименни приносители на матка, от която трябва да се извади бебе, вместо като на личности с емоции, желания и значение, преживяващи едно от най-важните събития в живота си.


3. Това е партньорът ми Димитър. Хубаво го вижте. Защото оттук нататък няма снимка без него, а в деня след раждането той имаше мускулна треска. „Преди курса не си давах сметка колко е важно да присъствам на раждането“. За курса на Зебрите иде реч. „Приемах го като някаква екстра, все едно е хотелска стая – за един или за двама. Оказа се много повече от това.“
От моя страна мога да кажа, че за нищо на света не бих искала да раждам без бащата до мен. Големите ми деца са от вече бившия ми съпруг. С него бяхме значително по-неподготвени, а преди години и възможностите бяха по-малко, но присъствието му на ражданията на децата беше едно от най-умните и значими родителски решения, които успяхме да произведем заедно. Мъжете стават бащи в момента, в който видим двете черти на теста – както ние ставаме майки в този момент. И е огромен подарък за всички да съпреживеят бременността и раждането пълноценно. 


4. Ефирното същество в розово е моята дула – Мира. Дулата е професионален придружител, и се грижи за майката без да се намесва в медицинските решения. Има изследвания, които показват, че ражданията с дула по-рядко водят до интервенции или завършват оперативно, а майките споделят по-голяма удовлетвореност. На снимката Мира облекчава болките с топъл „компрес“. Може да е и студен. Може да прави масаж, да стиска ръка, да прилага различни други техники за овладяване на болката и да подкрепя емоционално. Може и да снима – Мира беше тих, ненатрапчив и пълнокръвен участник в процеса, но ще я виждате рядко по снимките, защото освен зад гърба ми (буквално и преносно), беше и зад обектива. Когато взех решението да раждам с дула въпреки всичко, което знам на теория за раждането, въпреки доверения акушерски екип и въпреки двете предходни нормални раждания, бях водена от нуждата някой да мисли вместо мен, дори във времето преди да отидем в болница. Както вече споменах, в последния месец от бременността ми бях предимно депресирана и уплашена, и исках да се разтоваря от отговорността да следя контракции и да взимам решения – кога да тръгнем за болницата, какво да правим сега, в каква поза да застана и прочие… 

5. Илона отново слуша тоновете на бебето. Отлични са, а аз, както виждате, вече съм във вана. Това е един от немедикаментозните начини за облекчаване на болката, водата спомага също за отпускане на тъканите и превенция на разкъсванията, а периодичното проследяване на тоновете с акушерски доплер дава възможност това да се случи при пълен контрол върху състоянието на бебето. Ваната беше пълнена и изпразвана милион пъти, защото раждането продължи…известно време. А Зебрите правиха и невъзможното, за да ме извадят от транса. Дори танцувахме заедно, но тая неописуема гледка не е запечатана от обектива, защото и Мира танцуваше с нас.


6. Гумените патета за настроение не са evidence based, просто приумица










7. Това е близалка. Както може би сте чували, на родилките в България често се забранява прием на вода и храна. Причината е повишен риск в случай, че се наложи обща упойка. Световната наука отхвърля тази забрана и дори препоръчва на раждащите жени да се предоставят леки храни и течности, защото ражданията понякога не приключват за два часа. Или три. Или пет. В случая на мен хич не ми беше до ядене, но концентрираната захар беше отличен стимулант.


8. Д-р Алекс Кобаков. Няма да ви лъжа, по време на краткото ни познанство, състоящо се от един преглед преди раждането, имаше момент, в който исках да го удуша. Но аз почти не познавам човек, когото да не съм искала да удуша, така че това не е ярък критерий за нищо. За сметка на това, ако дочетете тази история докрай, ще го видите в светлина, в която малко български лекари могат да бъдат видяни.  В  моите очи – изключително позитивна.


9. Д-р Алекс беше разтревожен, че раждането – макар и трето  - напредва бавно. Зебрите бяха остров на спокойствие и ведрост, или поне на мен ми изглеждаше така през размазаната призма на контракциите. Тук обсъждаме предложението да спукат околоплодния мехур, който не се пукна спонтанно. Бях отбелязала в плана си за раждане, че не желая да бъде пукан рутинно и екипът отдели време, за да ми обясни в рамките на няколко паузи между контракции какви биха били ползите от тази интервенция в конкретната ситуация. Основната беше, че вероятно ще ускори процеса, защото  всички се тревожеха дали ще ми стигнат силите за активната фаза.  Съгласих се. Съгласих се и на други интревенции, за които изрично бях описала, че предпочитам да избегна (система с окситоцин, например). Всяка една от тях беше обяснявана толкова, колкото ми беше нужно, за да се убедя в необходимостта ѝ. В главата ми е останала репликата на Йоана „Наде, искам да обмислиш възможността…“ да направят еди какво си. 



10. Ето, обмислям...




11. Тук вече имам напъни и Илона и Йоана проверяват тоновете на бебето след всяка контракция. „Бебето е супер“, каза Илона. Това е моментът, в който исках едновременно да спра да раждам, да спре да боли, да заколя някого от присъстващите с моторна резачка и кротко да се гътна. Нито едно от тези не беше на дневен ред.


12. И няма край на шир и длъж… „И те бяха малко напрегнати, но се стараеха да не им личи. Само Кобаков се издаваше, защото на всяка контракция си гледаше часовника“, разказа Димитър след раждането. Опитахме да сменим позата – от права, облегната на леглото, в клекнала. Оказа се непоносимо. Всяка жена си има удобна позиция и тази не беше моята. Насърчаването на жените да сменят позите е една от препоръките на СЗО за позитивно раждане и моите акушерки се обърнаха с главите надолу, за да ме убедят да сменям моята. 


13. Финалът наближава. Чакаме Арлина. Не помня много от този етап, но ето какво… Акушерките помагат на бащата, който е във ваната, за да посрещне дъщеря си, дулата снима, а акушер-гинекологът… подкрепя. „Ама ти си гушнала доктора!“, възкликна Ася като гледаше снимките. Да, явно така съм направила. Казах ви, че ще го видите в нехарактерна за български АГ светлина…


14. Почивка…












15. Идва…












16. Тук няколко гласа ме окуражават да продължа напъна след края на контракцията, защото Арлина има нужда от съвсем малко помощ, и…







17. ...имаме бебе…














18. Йоана размотава двойно увитата пъпна връв.
 








19. Контакт кожа – до – кожа.


 






20. И отложено клампиране. 











21. Сигурно някои се чудят защо съм си го причинила... Защото няма по-здравословен, по-удовлетворяващ или по-позитивен начин да се родиш :) . 

Целия албум можете да разгледате ТУК.

 

16 коментара:

  1. Браво за всичко!Особено, че не на всеки му стиска да "се разчекне" публично, за да докаже със себе си, че раждащите жени не са крави, раждащи добитък, а човеци, раждащи човечета!А Обич!

    ОтговорИзтриване
  2. Съжалявам, но имам три деца, и това описаното е пълен цирк! Изобщо нито ми харесва подобно лигавене, нито ще го допусна. Не съм нито акушер-гинеколог, нито акушерка, че да уча хората посветили живота си на ражданията какво да сторят! Цялата статия за мен е неприемлива, да не напиша ужасна.

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Ама, моля Ви. Няма нужда да го харесвате. Има достатъчно лекари и болници, в които ще ви обиждат, навикват и причиняват болка по протокол.
      Раждайте си там, чусвтвайте си се зле, за да Ви е добре.
      Просто оставете другите хора да имат право на позитивно раждане.

      Изтриване
  3. Раждането е ужас от болка и няма как да е " позитивно". Имам две деца, за протокола, родени per vias naturales.Заради целия цирк наоколо не изпитвате болка ли? Не го разбирам това и не бих го пожелала за себе си.

    ОтговорИзтриване
  4. Разкошен разказ! Това е моят екип за второто ми раждане. Уникални хора! Ако има трето, пак тях ще потърся.

    ОтговорИзтриване
  5. Супер яко. Haters gonna hate. Дерзайте.

    ОтговорИзтриване
  6. Защо пък да е ужасна статията? Всеки има нужда от различна подкрепа. Раждайте си сами като искате и като мъжете ви ги е страх да присъстват. Разказа е страхотен, Илона и Йоана са страхотни ❤️❤️❤️❤️

    ОтговорИзтриване
  7. Прекрасно раждане, аз мечтаех и се подготвях за такова. Раждала съм в Англия и тук такова отношение и практики е стандарт. Нямах възможността да се случи както бяхме мечтали и планирали, но въпреки ситуацията акушерките и екипът неонатолози бяха страхотни. Въпреки, че родих дете с порок на сърцето, което се налагаше да бъде поето веднага от неонатолозите, аз имах едно позитивно раждане. Благодарение на лекарите от детската болница пък днес имам едно малко, много жизнено и игриво дете, което дава нов смисъл на живота ми. Дано повече жени ще видят раждането в една различна светлина.

    ОтговорИзтриване
  8. Анонимните дами от цирка вероятно пледират за стандартно болнично раждане, в което жената е част от болничния алгоритъм и няма избор, мнение, или право да каже "не искам". Такива услуги, струва ми се, може да предложи всяко родилно отделение в държавата, така че спокойно, всичко е наред, циркът засега е тясно ограничен до една акушерска практика.
    За Ваше съжаление обаче в развития свят тази епоха мина, мили дами. И ако не унищожим планетата по-бързо от предвиденото, бъдещето все ще стигне и до нашата улица.

    ОтговорИзтриване
  9. Не съм съгласна, че раждането не може да бъде позитивно изживяване. Родих преди 15 дни и също мога да кажа, че имах едно прекрасно, позитивно раждане със страхотен лекар и страхотна акушерка. Таткото също присъстваше на раждането и даже отряза пъпната връв. И това в държавна болница, но с избор на екип. Всяка стъпка ми се обясняваше, питаха ме за всяка интервенция и манипулация, която се налагаше. И ако живи и здрави имам трето дете пак бих ги избрала.

    ОтговорИзтриване
  10. Това с убеждаването на родилката за всяко решение ми идва в повече. Понякога просто трябва да се доверим на лекарите. Понякога трябва да се действа бързо и няма време да се чека. Второ, тази агитация за раждане без интервенции е освен всичко останало - опасна. Който има късмет, може и да му се получи. Но аз лично не искам да оставям себе си и децата си на естествения подбор. Но всеки решава за себе си. След започнало естествено раждане, дъщеря ми се роди оперативно заради заплетена пъпна връв. При не-навременна намеса имаше шанс детето да не оцелее.

    ОтговорИзтриване
  11. Разбира се, психиката ни е така устроена, че когато решаваме нещо и то се оказва погрешно, не можем да признаем това, а правим точно обратното – измисляме си позитиви, мъчим се да забравим лошото, да не би да пострада себеуважението ни заради погрешните решения.

    И нещо, което много ми се иска да помоля авторката – моля Ви да бъдете по-внимателна с думите и отговорна към бъдещите родилки. При Вас това е трето раждане, т.е. Вие знаете какво да очаквате, имате опит, организмът Ви е бил подготвен за поредното раждане, предварително е било ясно, че можете да родите по естествен път и пак е протекло тежко, въпреки грандиозните усилия на екипа около Вас. А сега си представете каква травма ще е за една първораждаща жена. Недейте да пудрите историите, не е срамно човек да признае, че е сгрешил, дори и само пред себе си. Да сме честни пред себе си е крачка към израстването ни. Чистосърдечно Ви пожелавам да пораснете.

    ОтговорИзтриване
  12. Започнах да чета с интерес и в началото видях много прилики – и аз съм майка на три деца от двама бащи, раждала съм по естествен път и моите раждания са позитивни, освен това с авторката споделяме общи ценности – тревогите, въпросите, комфорта на бременната и раждащата жена са на първо място и те заслужават уважение, отговори и внимание. Но приликата свършва дотук и започват разликите. Ще ги споделя с вас, а вие се опитайте да не ми сложите етикет хейтър, защото не съм. Само имам различно мнение. Пиша го с цялото ми уважение и огромно съчувствие към авторката за това, което е трябвало да преживее. Ще го разделя в три части – по време на бременността, раждането и след това.
    Следене на бременността.
    Няма акушерска практика, която да може да замени високоспециализираните прегледи от акушер-гинеколог. Това не е по желание и по преценка на акушерката, а е неотменна част от съвременната медицинска грижа за бременната жена и за нейното бебе. „... не исках за нищо на света да съм пациент, да ходя по лекари, да вися пред кабинети“ – това е несериозно в толкова много аспекти, че не знам дали да почвам да го анализирам изобщо. Само ще кажа, че журналист, който иска по-добро здравеопазване, трябва по-внимателно да борави с думите.
    В София цената на стандартен преглед при едноплодна бременност варира от 80 лв. до 140 лв. при специалист с добра квалификация и с ултразвуков апарат от най-висок клас. Т.е. посочената цена от 160 лв. е или цена за преглед плюс някое изследване, което би било некоректно да се съобщава по този начин или е преглед при някой бутиков АГ специалист с малко пациенти и с висок марж на печалба.
    Изказване от сорта „не може да имаш високо кръвно, защото си грацилна“ показва изначално неразбиране на механизмите за повишаване на кръвното налягане по време на бременност. С други думи, неправилен избор на лекар, което е странно за човек с роднини лекари и работещ в областта.
    Цената не е пропорционална на качеството – това трябва ясно да се разбере от бременните, а и от всички други пациенти. Важна е квалификацията на лекаря, жалението му да свърши работа, емпатията, апаратурата и т.н.
    Бременността е период, в който жената е добре да се подготви за раждането. Ако тръгва към раждането, при това към третото си раждане, със страх и недоверие, с депресия и желание да роди по-рано, та да се свърши тая психария , това означава само едно – лоша акушерска грижа. Много кофти атестация за зебрите.
    Раждане.
    На снимките виждам една нещастна, измъчена жена, която очевидно изпитва болка. Да си съпруг анестезиолог и да не обезболиш жена си ... не искам дори да го коментирам това. Болката е увреждащ фактор. От болка можеш дори до умреш.
    Ролята на акушерския мониторинг е доста по-обширна от това, което се следи с портативния доплер, а 10 минутно лежане за запис не е драма с овързване за легло.
    Дулата „бях водена от нуждата някой да мисли вместо мен“ – това е противоречие, което показва колко е нелепа цялата история. От една страна искаме да се уважава родилката и да не се третира като човек, който не може да мисли (често от болка), а от друга страна си наемаме някой, който да мисли вместо нас.
    „Това е моментът, в който исках едновременно да спра да раждам, да спре да боли, да заколя някого от присъстващите с моторна резачка и кротко да се гътна.“ За Бога, момичета, защо си причинявате всичко това? И то доброволно! А на всичкото отгоре се опитвате всячески да го изкарате позитивно.

    ОтговорИзтриване
  13. Изводи.
    Има едно нещо, с което категорично не мога да се съглася и то е, че в другите болници „жената е част от болничния алгоритъм и няма избор, мнение, или право да каже "не искам". Нищо подобно, аз съм раждала в частна болница извън столицата, ражданията ми бяха супер готини, с лекар, който не ме е прегръщал, защото не му е това работата, а ми е пазил перинеума, защото това му е работата. И е правил само това, на което аз съм се съгласила, като е уважавал моите решения и съм имала право на избор във всеки момент. Но аз от своя страна съм имала пълно доверие в неговия професионализъм, не съм искала да го удуша в нито един момент от периода, в който следеше бременността ми и в нито един миг от хода на раждането не съм искала да убия хората, които ми помагат.
    Също така не бива да се омаловажава изключителната роля на анестезиолога. Ползвайте ги тия благини, като обезболяване, мили хора, в 21 век сме!
    Хайде, аз може да съм изключение, но в мрежата е пълно с нормално родили жени, които са се чувствали спокойни по време на раждането, а не са били уплашени и уморени. И да, техният начин е здравословен, позитивен и удовлетворяващ. Не казвам, че всичко е прекрасно в българските болници, но и тая крайност – че всичко и навсякъде е лошо, и видите ли, само зебрите са добри – това определено е далече от истината.

    ОтговорИзтриване
  14. Това имам да ви кажа.
    https://poposokanalunata.blogspot.com/2019/08/20.html

    ОтговорИзтриване
  15. "Няма акушерска практика, която да може да замени високоспециализираните прегледи от акушер-гинеколог. Това не е по желание и по преценка на акушерката..."

    Них искала да коментирам само това, защото то издава неяснота с начина ни на работа и съответно - невъзможност да коментирате по същество.
    Всички жени, посещаващи практиката ни, биват насочени за няколко основни прегледа със специалист по фетална медицина. По преценка на специалиста може да има и допълнителни такива. Никога не сме правили изключение от това правило. Когато в хода на бременността се установи каквото и да е отклонение от нормата, то бива консултирано с аг специалист или с друг лекар. Така работят всички акушерки по света, като се простират в рамките на компетенциите си.
    Не бих Ви нарекла хейтър, но крайно ненаясно - да.

    ОтговорИзтриване